Anti-jetkharid

انتخاب و خرید یک آنتی‌ویروس مناسب برای بعضی از کاربران کالاهای دیجیتالی سخت است و هنگام انتخاب با سوالاتی نظیر چه آنتی‌ویروسی مناسب ما است؟ چرا باید وقتی نسخه‌های قابل دانلود وجود دارند بابت خرید آنتی‌ویروس هزینه کنیم و… مواجه می‌شوند. با توجه به این موضوع در این بخش ما سعی کرده‌ایم به بعضی از این سوالات پاسخ دهیم.

آنتی ویروس چگونه ویروس شناسی و ویروس‌زدایی می‌کند؟

آنتی ویروس‌های گوناگونی با برندهای مختلف در بازار وجود دارند و نمونه‌هایی نیز قابل دانلود در پایگاه اینترنتی‌های اینترنتی وجود دارند که تفاوت‌های عمده‌ای بین عملکرد آنها وجود دارد. نرم‌افزارهای آنتی ویروس فایل‌ها و به شکل کلی حافظه کامپیوتر کاربر را با روش‌های مشخصی اسکن و بررسی می‌کند تا آلودگی‌های سیستم را پیدا کند. در حالت کلی آنتی‌ویروس‌ها از دو تکنیک اصلی برائ رسیدن به اهدافشان استفاده می‌کنند:

روش مبتنی بر کد (امضا):

در این روش با استفاده از یک دیکشنری ویروس که حاوی امضای ویروس‌های شناخته شده است، احتمال وجود ویروس‌های شناخته شده در فایل‌ها مورد بررسی و آزمایش قرار می‌گیرند. در حال حاضر اغلب برنامه‌های آنتی ویروس از این تکنیک استفاده می‌کنند. به بیان کلی‌تر در این شیوه، رایانه میزبان، درایوهای حافظه و یا فایل‌ها با هدف پیدا کردن الگویی که نشان‌دهنده یک بدافزار باشد، مورد جست‌وجو قرار می‌گیرند.

این الگوها معمولا در فایل‌هایی به نام فایل‌های امضا ذخیره می‌شوند. فایل‌های مذکور توسط فروشندگان نرم‌افزارهای آنتی ویروس طبق یک برنامه منظم به‌روزرسانی می‌شوند تا قادر باشند بیشترین تعداد ممکن حمله‌های بدافزاری را شناسایی کنند.

مشکل اصلی تکنیک بررسی امضا این است که نرم‌افزار آنتی ویروس باید قبلا به روز‌رسانی شده باشد تا بتواند به مقابله و خنثی‌سازی بدافزارها بپردازد و لذا بدافزارهای تازهی که هنوز شناسایی نشده و به فایل‌های امضا اضافه نشده‌اند تشخیص داده نمی‌شوند.

 روش مبتنی بر رفتار:

روش مبتنی بر رفتار بر خلاف روش پیشین تنها در تلاش برائ شناسایی ویروس‌های شناخته‌ شده نیست و به جای آن رفتار همه برنامه‌ها را نظارت می‌کند. این تکنیک سعی در تشخیص انواع شناخته‌ شده و همچنین انواع تازه بدافزار دارد و این کار را از طریق جست‌وجوی ویژگی‌های عمومی و مشترک بدافزارها انجام می‌دهد.

برای مثال اگر یک برنامه سعی در نوشتن داده بر روی یک برنامه اجرایی دیگر را داشته باشد، این رفتار به عنوان یک رفتار مشکوک شناسایی شده و به کاربر اخطار لازم داده می‌شود. سپس از او در مورد اینکه چه کاری باید انجام شود، سوال می‌شود.

آنتی ویروس‌های مبتنی بر رفتار بر خلاف آنتی ویروس‌های مبتنی بر امضا از رایانه در برابر ویروس‌های تازه نیز که امضای آنها در هیچ دیکشنری موجود نیست، محافظت به عمل می‌آورند. البته مشکل این آنتی‌ویروس‌ها تعداد بسیار تشخیص‌های مثبت اشتباه و اخطارهای به کاربر است که سبب خستگی و سر رفتن حوصله کاربران می‌شود.

در صورتی که کاربران به همه اخطارها پاسخ Accept را بدهند عملا آنتی ویروس بلااستفاده شده و کارایی خود را از دست خواهد داد، به همین سبب آنتی ویروس‌ها استفاده از این روش را روز به روز محدودتر می‌کنند. اغلب آنتی ویروس‌های تجاری از هر دو روش فوق ولی با تاکید بر روی امضای ویروس، استفاده می‌کنند.

روش‌های دیگر:

استفاده از Sandbox

یک روش دیگر برای تشخیص ویروس‌ها استفاده از sandbox است. یک sandbox سیستم‌عامل را شبیه‌ سازی کرده و فایل‌های اجرایی را در این شبیه‌ سازی اجرا می‌کند. بعد از پایان اجرای برنامه‌ها sandbox در مورد تغییراتی که ممکن است نشان‌دهنده ویروس باشد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. به سبب سرعت پایین این روش تشخیص، از آن فقط در صورت تقاضای کاربر استفاده می‌شود.

فناوری ابر

آنتی ویروس ابری در واقع یک آنتی ویروس مبتنی بر محاسبات ابری است که توسط دانشمندان دانشگاه میشیگان تولید شده است. هر زمان که رایانه یک فایل یا برنامه تازه را دریافت یا نصب کند، یک نسخه از آن به صورت خودکار برائ ابر آنتی‌ویروس ارسال می‌شود و در آنجا با استفاده از ۱۲ تشخیص‌دهنده متفاوت که با یکدیگر کار می‌کنند، مشخص می‌شود که آیا باز کردن فایل یا برنامه مذکور امن است یا خیر.

تشخیص آنلاین

برخی وب‌سایت‌ها امکان بررسی فایل‌های بارگذاری شده توسط کاربر به صورت آنلاین را فراهم می‌کنند. این وب‌سایت‌ها از چندین تشخیص دهنده ویروس به صورت همزمان استفاده می‌کنند و گزارشی را در مورد فایل‌های بارگذاری شده برای کاربر تهیه می‌کنند.

نکاتی برای خرید آنتی ویروس مناسب

مجموعه نکاتی باید هنگام خرید آنتی ویروس مورد توجه قرار گیرد که در این بخش ما به بیان بعضی از آنها می‌پردازیم:

آنتی ویروس اورجینال خریداری کنید:

مهم‌ترین عاملی که هنگام خرید یک محصول امنیتی باید در نظر بگیرید اصل (اورجینال) بودن محصول و اجتناب از خرید محصولات قفل شکسته موجود در بازار است.

این موضوع (اورجینال بودن آنتی ویروس ) نه‌ تنها سبب می‌شود تا به درستی از اطلاعات دیجیتال شما حفاظت شود، بلکه آنتی ویروس با به‌ روز رسانی در طی زمان شما را در مقابل آلودگی تازه نیز محافظت می‌کند.

برای تهیه محصولات اورجینال می‌توانید از فروشگاه‌های معتبر موجود در بازار یا پایگاه های اینترنتی‌ معتبراستفاده کنید، البته خرید اینترنتی می‌تواند شیوه بهتری باشد، چرا که به‌ راحتی قابل دسترس بوده و با پرداخت الکترونیکی، می‌توانید در کوتاه‌ ترین زمان کد فعالسازی قانونی را دریافت کنید، ضمن آنکه علاوه بر قیمت پایین‌تر نسبت به سی دی‌های فیزیکی آنتی ویروس، بی‌خود و بی‌جهت هزینه اضافی برای سی دی و بسته‌ بندی پرداخت نمی‌کنید.

در جست‌وجوهای پرخطر از نرم‌افزارهای ضد جاسوسی استفاده کنید:

امروزه جاسوسی اینترنتی، برای کاربران کامپیوتر به واقعیتی گریزناپذیر تبدیل شده است. حاصل کمی غفلت هنگام گشت زدن در وب، ممکن است شما را با کوکی‌های متجاوز و پاپ آپ‌های تمام نشدنی روبه رو سازد.

بسیاری از کاربران برای اینکه از شر این پلیدی‌های اینترنت در امان بمانند، به نرم‌افزارهای ضدجاسوسی (Anti Spyware) پناه می‌برند، اما اگر انتخاب برنامه‌های ضدجاسوسی و ضدتبلیغاتی از روی دقت صورت نگیرد، درمان ممکن است بدتر از خود مرض از آب دربیاید. اگر به دنبال راهی برای مقابله با پاپ آپ‌ها میباشید، گوگل، یاهو و MSN ابزارهای خوبی را برای مسدود کردن این پنجره‌ها به طور رایگان عرضه می‌کنند.

میزان کشف ویروس آنتی ویروس را بررسی کنید:

نرخ شناسایی یا میزان کشف ویروس هر آنتی ویروس مهم‌ترین ویژگی یک آنتی ویروس است. این ویژگی نشان می‌دهد که در زمان انتشار یافتن یک ویروس نرخ شناسایی و محافظت از سیستم به چه میزان است.

تعداد به روز رسانی را مد نظر قرار دهید:

هر چه تعداد به روز رسانی یک آنتی ویروس بالاتر باشد، نشان می‌دهد که شرکت عرضه کننده سریع‌تر به عرضه امضاهای ویروس‌های تازه می‌پردازد و طبیعتا سیستم‌ها با توجه به به‌روزرسانی‌های بیشتر با احتمال آلودگی کمتری روبه‌رو می باشند.

به الگوریتم‌های هوش مصنوعی اهمیت دهید:

با توجه به تغییر روزانه و تولید نسل‌های تازه ویروس‌ها، تنها امکانات شناسایی ویروس‌ها بر اساس امضا کافی نیست و این نیاز وجود دارد که نرم‌افزار آنتی‌ویروس بتواند بر اساس رفتارهایی که یک فایل دارد، تشخیص بدهد که فایل حاوی بدافزار است یا خیر. در این روش نرم‌افزارهایی که نرخ شناسایی بالاتری دارند گزینه‌های بهتری می باشند.

میزان سنگینی نرم‌افزار را در نظر بگیرید:

هر کدام از محصولات آنتی ویروس، بسته‌ای شامل امکانات مختلف از جمله آنتی ویروس، ابزارهای پیشگیری، ضد هک، ضد هرزنامه، کنترل ابزارهای جانبی، رمزنگاری، مدیریت رمز عبور و… ارائه می‌دهند که بر اساس مشخصات سخت‌افزاری سیستم می‌تواند کندی محسوس یا غیرمحسوسی را در روند کاربری کامپیوتر ایجاد کند که با توجه به مشخصات سخت‌افزاری دستگاه و امکانات مورد نیاز به انتخاب آنتی‌ویروس مبادرت کرد.

اگر قصد خرید آنتی ویروس دارید لطفا” به لینک زیر مراجعه نمایید:

http://www.jetkharid.com/Security-Anti-Virus

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما نشان داده نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * علامت گذاری شده‌اند.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

پاک سازی فرمارسال